b
2014 4A Boys Tennis Championships

Fri. & Sat., May 16 & 17 @ Liberty Park Tennis Courts (900 South 700 East, SLC)

1st Singles

  First round Second round Semifinals Finals
                                        
Reg. 7 #2 Caleb Brand
(Olympus) 10-2, Jr
 
Reg. 8 #3 Kevin Rose
(Maple Mountain) 6-3, Sr
 
  Brand (Olympus)
6-2, 6-2
 
 
  Jeppson (Sky View)
6-2, 6-1
 
Reg. 5 #1 Austin Jeppson
(Sky View) 8-0, Jr
Reg. 6 #4
Will Taylor
(Highland) 5-5, Sr
 
    Brand (Olympus)
6-1, 6-1  
 
    Parker (Woods Cross)
2-6, 6-4, 7-5  
 
Reg. 6 #1 RJ Parker
(Woods Cross) 10-0, So
 
Reg. 5 #4 Luke Dance
(Mountain Crest) 5-4, Jr
 
  Parker (Woods Cross)
6-3, 7-6
 
  Spencer (Springville)
7-6, 6-3
 
Reg. 8 #2 Ben Spencer
(Springville) 15-4, Sr
Reg. 7 #3 Nick Sepulveda
(Corner Canyon) 7-5, Fr
 
  Brand (Olympus)
7-5, 6-0
  Champion: Jon Dollahite (Mountain View)
6-1, 6-4
   
  Dollahite (Mountain View)
6-3, 6-1
Reg. 5 #2
Keith McMullin
(Bonneville) 6-3, So
 
Reg. 6 #3
Chandler Paulsen
(East) 7-3, Sr
 
  McMullin (Bonneville)
6-1, 6-4
 
  Dollahite (Mountain View)
6-2, 6-2
 
Reg. 7 #1 Jon Dollahite
(Mountain View) 12-0, So
Reg. 8 #4 Aaron Kelemen
(Provo) 9-6, So
 
  Dollahite (Mountain View)
6-0, 6-0  
    Monson (Timpview)
6-2, 6-2  
 
Reg. 8 #1 Paul Monson
(Timpview) 15-1, Jr
 
Reg. 7 #4 Gabe Zharov
(Skyline) 4-1, So
 
  Monson (Timpview)
6-2, 7-5
 
  Stevenson (Logan)
6-2, 6-1
 
Reg. 6 #2 James Poulton
(Bountiful) 8-2, Sr
Reg. 5 #3 Jake Stevenson
(Logan) 6-3, Sr
 

b
2014 4A Boys Tennis Championships

Fri. & Sat., May 16 & 17 @ Liberty Park Tennis Courts (900 South 700 East, SLC)

2nd Singles

  First round Second round Semifinals Finals
                                        
Reg. 6 #2 Matthew Wilson
(Highland) 8-2, Jr
 
Reg. 8 #3 Tyson Galbraith
(Springville) 12-8, Jr
 
  Wilson (Highland)
6-3, 6-0
 
 
  Ortiz (Mountain View)
6-0, 6-0
 
Reg. 7 #1 Manuel Ortiz
(Mountain View) 12-0, Sr
Reg. 5 #4
Scott Johnson
(Mountain Crest) 5-4, So
 
    Ortiz (Mountain View)
6-0, 6-0  
 
    Chingas (Spanish Fork)
6-3, 6-0  
 
Reg. 5 #1 Stuart Hopkins
(Logan) 8-1, So
 
Reg. 7 #4 Tyler Payne
(Olympus) 7-5, Jr
 
  Hopkins (Logan)
7-6, 6-1
 
  Chingas (Spanish Fork)
6-0, 6-1
 
Reg. 8 #2 Josh Chingas
(Spanish Fork) 5-1, Fr
Reg. 6 #3 Brandon Reemsnyder
(Judge Memorial) 7-3, Sr
 
  Ortiz (Mountain View)
6-1, 6-0
  Champion: Manuel Ortiz (Mountain View)
6-0, 6-2
   
  Luu (Maple Mountain)
6-4, 6-1
Reg. 5 #2
Bobby Crofts
(Bonneville) 7-1, Sr
 
Reg. 7 #3
Tanner Obrien
(Timpanogos) 0-0, Fr
 
  Crofts (Bonneville)
6-1, 6-3
 
  Luu (Maple Mountain)
6-3, 6-0
 
Reg. 8 #1 McKay Luu
(Maple Mountain) 8-1, Sr
Reg. 6 #4 Cameron Peterson
(Clearfield) 6-4, Sr
 
  Luu (Maple Mountain)
6-1, 7-5  
    Robb-Wilcox (Skyline)
6-4, 6-2  
 
Reg. 6 #1 Jorgen Paulson
(East) 8-2, So
 
Reg. 8 #4 Mason Brockbank
(Timpview) 14-2, Jr
 
  Brockbank (Timpview)
6-3, 6-7, 7-5
 
  Robb-Wilcox (Skyline)
6-3, 7-5
 
Reg. 7 #2 Dawson Robb-Wilcox
(Skyline) 5-0, Fr
Reg. 5 #3 Parker Jenks
(Sky View) 5-4, Sr
 

b
2014 4A Boys Tennis Championships

Fri. & Sat., May 16 & 17 @ Liberty Park Tennis Courts (900 South 700 East, SLC)

3rd Singles

  First round Second round Semifinals Finals
                                        
Reg. 7 #2 James McKell
(Mountain View) 9-2, Jr
 
Reg. 6 #3 Sam Nelson
(Highland) 8-2, So
 
  McKell (Mountain View)
6-1, 6-3
 
 
  Simpson (Timpview)
6-0, 6-0
 
Reg. 8 #1 Zach Simpson
(Timpview) 15-1, Jr
Reg. 5#4 Devan Mills
(Mountain Crest) 4-5, Sr
 
    Simpson (Timpview)
6-3, 6-2  
 
    Leishman (East)
7-5, 6-4  
 
Reg. 5 #1 Alex Hall
(Bonneville) 8-0, So
 
Reg. 8 #4 Brennan Jeffery
(Salem Hills) 5-8, Sr
 
  Hall (Bonneville)
6-1, 6-2
 
  Leishman (East)
6-1, 6-4
 
Reg. 6 #2 Nate Leishman
(East) 5-5, Jr
Reg. 7 #3 Nate Cutler
(Corner Canyon) 4-6, So
 
  Simpson (Timpview)
6-0, 6-0
  Champion: Zach Simpson (Timpview)
4-6, 6-2, 6-0
   
  Eaton (Maple Mountain)
6-0, 6-1
Reg. 5 #2
Christian Hammond
(Logan) 7-2, Jr
 
Reg. 8 #3
Nate Barrington
(Spanish Fork) 5-1, Sr
 
  Barrington (Spanish Fork)
2-6, 6-2, 6-2
 
  Corbett (Judge Memorial)
6-2, 6-1
 
Reg. 6 #1 Marcus Corbett
(Judge Memorial) 10-0, Fr
Reg 7#4 Kyle Bunker
(Orem) 1-4, So
 
  Corbett (Judge Memorial)
7-5, 6-3  
    Eaton (Maple Mountain)
6-1, 4-6, 6-1  
 
Reg. 7 #1 Raleigh Sorbonne
(Skyline) 10-0, So
 
Reg. 6 #4 Tanner Mudrow
(Woods Cross) 4-6, Sr
 
  Sorbonne (Skyline)
4-6, 6-2, 6-2
 
  Eaton (Maple Mountain)
6-0, 6-4
 
Reg. 8 #2 Collin Eaton
(Maple Mountain) 6-3, Sr
Reg. 5 #3 Dallen Broadbent
(Sky View) 6-3, Jr
 

b
2014 4A Boys Tennis Championships

Fri. & Sat., May 16 & 17 @ Liberty Park Tennis Courts (900 South 700 East, SLC)

1st Doubles

  First round Second round Semifinals Finals
                                        
Reg. 7 #2 Timothy Yoo, So, & Ben Nielsen, So
(Timpanogos) 4-8,
 
Reg. 8 #3 Jared Dixon, Sr, & Robby Dixon, So
(Spanish Fork) 4-2,
 
  Dixon & Dixon (Spanish Fork)
6-1, 6-2
 
 
  Hopkins & Lambert (Logan)
6-3, 4-6, 6-2
 
Reg. 5 #1 Andrew Hopkins, Sr, & Matt Lambert, Sr
(Logan) 8-0,
Reg. 6 #4 Gardiner Dee, Sr, & Will Corbett, So
(East) 6-4,
 
    Dixon & Dixon (Spanish Fork)
7-6, 7-6  
 
    Eyring & Lloyd (Bountiful)
7-6, 7-5  
 
Reg. 6 #1 Andrew Eyring, Sr, & Trevor Lloyd, Sr
(Bountiful) 8-2,
 
Reg. 5 #4 Mark Spencer, Jr, & Austin Griffin, So
(Sky View) 4-5,
 
  Eyring & Lloyd (Bountiful)
6-2, 6-1
 
  Wynn & Wardrop (Timpview)
6-3, 6-0
 
Reg. 8 #2 Scotty Wynn, Fr, & Travis Wardrop, Fr
(Timpview) 15-1,
Reg. 7 #3 Davis Johnson, Sr, & Tommy Smith, Sr
(Olympus) 10-2,
 
  Eyring & Lloyd (Bountiful)
6-2, 6-3
  Champion: Tyler Heaton &
Tanner Heaton (Bonneville)
4-6, 7-6, 6-2
   
  Heaton & Heaton (Bonneville)
6-3, 6-3
Reg. 5 #2 Tyler Heaton, Sr, & Tanner Heaton, So
(Bonneville) 7-2,
 
Reg. 6 #3 Matt Baker, Sr, & Brevin Elsholz, So
(Highland) 8-2,
 
  Heaton & Heaton (Bonneville)
6-1, 6-2
 
  Lindley & Spencer (Mountain View)
6-1, 7-6
 
Reg. 7 #1 Brady Lindley, Jr, & Zac Spencer, Jr
(Mountain View) 10-2,
Reg. 8 #4 Spencer Willits, Sr, & Scott Gill, Sr
(Wasatch) 6-8,
 
  Heaton & Heaton (Bonneville)
6-2, 6-4  
    Nielson & Cole (Woods Cross)
7-5, 3-6, 6-3  
 
Reg. 8 #1 Andrew Blonquist, Jr, & Nam Luu, Jr
(Maple Mountain) 8-1,
 
Reg. 7 #4 Connor Merkley, Sr, & Alex Meitchen, Jr
(Skyline) 9-3,
 
  Blonquist & Luu (Maple Mountain)
6-3, 6-4
 
  Nielson & Cole (Woods Cross)
6-2, 6-3
 
Reg. 6 #2 Jens Nielson, Sr, & Colin Cole, Jr
(Woods Cross) 8-2,
Reg. 5 #3 Andrew Johnson, Jr, & Tyler Cheney, Sr
(Mountain Crest) 5-4,
 

b
2014 4A Boys Tennis Championships

Fri. & Sat., May 16 & 17 @ Liberty Park Tennis Courts (900 South 700 East, SLC)

2nd Doubles

  First round Second round Semifinals Finals
                                        
Reg. 6 #2 Tyler Brown, Sr, & Ethan Nakaya, Jr
(Bountiful) 7-3,
 
Reg. 8 #3 Austin Galbraith, So, & Sam Hansen, So
(Springville) 9-11,
 
  Brown & Nakaya (Bountiful)
6-2, 6-3
 
 
  Roskelley & Christensen (Logan)
6-3, 6-2
 
Reg. 7 #1 Cole Dayton, So, & Jeffrey Reeves, Jr
(Orem) 2-1,
Reg. 5 #4 Scott Roskelley, Sr, & Matt Christensen, Sr
(Logan) 6-3,
 
    Brown & Nakaya (Bountiful)
6-1, 6-3  
 
    Huntsman & Curtis (Highland)
6-3, 7-5  
 
Reg. 5 #1 Justin Porter, Sr, & Cole Combe, Sr
(Bonneville) 6-3,
 
Reg. 7 #4 Robbie Hall, Sr, & Greg Lee, So
(Skyline) 11-1,
 
  Hall & Lee (Skyline)
6-1, 6-0
 
  Huntsman & Curtis (Highland)
3-6, 6-4, 6-2
 
Reg. 8 #2 Connor Brown, Sr, & Tanner Michelsen, Sr
(Spanish Fork) 4-2,
Reg. 6 #3 Paul Huntsman, Sr, & David Curtis, Sr
(Highland) 8-2,
 
  Brown & Nakaya (Bountiful)
1-6, 7-5, 6-4
  Champion: Austin Creer &
Taft Holzer (Woods Cross)
6-4, 7-6
   
  Creer & Holzer (Woods Cross)
6-3, 7-6
Reg. 5 #2 Jens Nilson, So, & Jack Crandall, So
(Mountain Crest) 6-3,
 
Reg. 7 #3 Zack McGill, Jr, & Dylan Sharp, Sr
(Timpanogos) 7-5,
 
  Nilson & Crandall (Mountain Crest)
6-4, 5-7, 6-4
 
  Perry & Whiting (Maple Mountain)
6-4, 6-2
 
Reg. 8 #1 Brigham Perry, Fr, & Eric Whiting, So
(Maple Mountain) 8-1,
Reg. 6 #4 Jim Best-Devereux, Jr, & Jackson Wills, So
(Judge Memorial) 4-6,
 
  Perry & Whiting (Maple Mountain)
6-4, 6-3  
    Creer & Holzer (Woods Cross)
6-3, 6-1  
 
Reg. 6 #1 Austin Creer, Sr, & Taft Holzer, So
(Woods Cross) 9-1,
 
Reg. 8 #4 Sean Rostrom, Sr, & Skyler Johnson, Fr
(Timpview) 11-2,
 
  Creer & Holzer (Woods Cross)
6-3, 6-3
 
  Brown & Caine (Olympus)
5-7, 6-4, 6-2
 
Reg. 7 #2 Alec Brown, Sr, & John Caine, So
(Olympus) 11-1,
Reg. 5 #3 Mitch Coombs, Sr, & Cameron Murray, Sr
(Sky View) 8-1,
 

b
2014 4A Boys Tennis Championships

Fri. & Sat., May 16 & 17 @ Liberty Park Tennis Courts (900 South 700 East, SLC)

Team Scores

1st Singles 2nd Singles 3rd Singles 1st Doubles 2nd Doubles Total
School Rd 1 Rd 2 Semis Finals Rd 1 Rd 2 Semis Finals Rd 1 Rd 2 Semis Finals Rd 1 Rd 2 Semis Finals Rd 1 Rd 2 Semis Finals Total
Mountain View1122112210001000000014
Maple Mountain0000112011201000110011
Woods Cross1100000000001100112210
Timpview1100100011221000000010
Bonneville100010001000112200009
Bountiful000000000000112011208
Spanish Fork000011001000110000005
Olympus112000000000000010005
Logan100010000000100010004
Skyline000011001000000010004
Highland000010000000000011003
Judge Memorial000000001100000000002
East000000001100000000002
Springville100000000000000000001
Sky View100000000000000000001
Mountain Crest000000000000000010001
Roy000000000000000000000
Salem Hills000000000000000000000
Timpanogos000000000000000000000
Box Elder000000000000000000000
Corner Canyon000000000000000000000
Ogden000000000000000000000
Clearfield000000000000000000000
Provo000000000000000000000
Orem000000000000000000000
Wasatch000000000000000000000
Kearns000000000000000000000