b
2014 5A Boys Tennis Championships

Thurs. & Sat., May 15 & 17 @ Liberty Park Tennis Courts (900 South 700 East, SLC)

1st Singles

  First round Second round Semifinals Finals
                                        
Reg. 3 #2 Thomas Mikulus
(Alta) 9-3, Jr
 
Reg. 2 #3 Daniel Liu
(West) 4-7, Sr
 
  Mikulus (Alta)
6-0, 6-1
 
 
  Andrus (Lone Peak)
6-0, 6-1
 
Reg. 4 #1 Brocton Andrus
(Lone Peak) 10-2, So
Reg. 1 #4 BEN GRAFF
(Northridge) 3-6, So
 
    Andrus (Lone Peak)
6-2, 6-2  
 
    TULLIS (Viewmont)
6-0, 6-1  
 
Reg. 1 #1 SAM TULLIS
(Viewmont) 9-0, Sr
 
Reg. 4 #4 Tyler Ross
(Herriman) 5-7, Sr
 
  TULLIS (Viewmont)
6-0, 6-1
 
  Balls (Bingham)
6-2, 6-3
 
Reg. 2 #2 Remi Prince
(Taylorsville) 10-3, Jr
Reg. 3 #3 Nathan Balls
(Bingham) 9-5, Fr
 
  TULLIS (Viewmont)
6-3, 6-3
  Champion: SAM TULLIS (Viewmont)
6-2, 6-2
   
  Burke (Riverton)
7-6, 4-6, 6-2
Reg. 1 #2 SAM HAFEN
(Davis) 6-3, Fr
 
Reg. 4 #3 Jake Harris
(Pleasant Grove) 8-4, Jr
 
  Harris (Pleasant Grove)
6-2, 6-2
 
  Ludlum (Hillcrest)
6-3, 2-6, 7-5
 
Reg. 2 #1 John Ludlum
(Hillcrest) 13-0, Jr
Reg. 3 #4 Jefferson Colt
(Jordan) 6-8, Sr
 
  Harris (Pleasant Grove)
6-1, 7-6  
    Burke (Riverton)
6-7, 6-4, 4-3 (inj. WD)  
 
Reg. 3 #1 Chase Stoner
(Brighton) 12-0, So
 
Reg. 2 #4 Parker Wood
(Hunter) 3-9, Jr
 
  Stoner (Brighton)
6-0, 6-0
 
  Burke (Riverton)
6-0, 6-0
 
Reg. 4 #2 Ty Burke
(Riverton) 12-0, Sr
Reg. 1 #3 ZANE PETERSON
(Fremont) 7-2, Jr
 

b
2014 5A Boys Tennis Championships

Thurs. & Sat., May 15 & 17 @ Liberty Park Tennis Courts (900 South 700 East, SLC)

2nd Singles

  First round Second round Semifinals Finals
                                        
Reg. 4 #2 Derek Schetselaar
(Lone Peak) 11-1, Sr
 
Reg. 2 #3 Dylan Taylor
(Cottonwood) 7-6, So
 
  Schetselaar (Lone Peak)
6-0, 6-1
 
 
  TULLIS (Viewmont)
6-0, 6-0
 
Reg. 1 #1 JAKE TULLIS
(Viewmont) 9-0, Jr
Reg. 3 #4 Collin Greer
(Jordan) 8-6, Fr
 
    TULLIS (Viewmont)
6-0, 6-1  
 
    Panuzio (Brighton)
6-0, 6-3  
 
Reg. 3 #1 Anthony Panuzio
(Brighton) 12-0, Jr
 
Reg. 1 #4 BRIDGER COBURN
(Northridge) 4-5, So
 
  Panuzio (Brighton)
6-0, 6-0
 
  Olsen (Pleasant Grove)
6-3, 7-5
 
Reg. 2 #2 Kolby Silim
(Taylorsville) 10-3, So
Reg. 4 #3 Nick Olsen
(Pleasant Grove) 4-8, Sr
 
  TULLIS (Viewmont)
6-1, 6-3
  Champion: JAKE TULLIS (Viewmont)
6-0, 6-2
   
  Mathis (Lehi)
6-4, 6-2
Reg. 1 #2 MICHAEL MOODY
(Davis) 7-2, So
 
Reg. 3 #3 Jordan Treglown
(Bingham) 9-4, Sr
 
  MOODY (Davis)
7-5, 6-3
 
  Rindlisbacher (Herriman)
6-2, 6-1
 
Reg. 4 #1 Tyler Rindlisbacher
(Herriman) 10-2, Sr
Reg. 2 #4 A.J. Lolohea
(West) 1-4, Sr
 
  Rindlisbacher (Herriman)
7-6, 6-2  
    Mathis (Lehi)
6-3, 6-1  
 
Reg. 2 #1 Eric LeMoine
(Hunter) 9-4, Sr
 
Reg. 4 #4 Keaton Mathis
(Lehi) 8-4, Jr
 
  Mathis (Lehi)
4-6, 6-3, 6-3
 
  Zageoric-Marx (Alta)
6-2, 6-2
 
Reg. 3 #2 Chase Zageoric-Marx
(Alta) 7-8, So
Reg. 1 #3 KRYSTOF BRICHTA
(Weber) 4-5, Sr
 

b
2014 5A Boys Tennis Championships

Thurs. & Sat., May 15 & 17 @ Liberty Park Tennis Courts (900 South 700 East, SLC)

3rd Singles

  First round Second round Semifinals Finals
                                        
Reg. 3 #2 Parker Hansen
(Bingham) 7-3, Jr
 
Reg. 4 #3 Josh Aughenbaugh
(Herriman) 10-2, So
 
  Aughenbaugh (Herriman)
7-5, 6-0
 
 
  TAYLOR (Viewmont)
6-0, 6-0
 
Reg. 1 #1 JACK TAYLOR
(Viewmont) 9-0, Fr
Reg. 2 #4 Ryan James
(West) 1-4, So
 
    TAYLOR (Viewmont)
6-1, 6-3  
 
    Johnson (Lone Peak)
6-2, 6-3  
 
Reg. 2 #1 Bryan Dyer
(Taylorsville) 10-3, So
 
Reg. 1 #4 RYAN KOHLI
(Fremont) 4-5, Sr
 
  KOHLI (Fremont)
6-4, 0-6, 7-5
 
  Johnson (Lone Peak)
6-1, 6-0
 
Reg. 4 #2 Sam Johnson
(Lone Peak) 7-5, So
Reg. 3 #3 Tanner Hunt
(Alta) 7-8, Sr
 
  TAYLOR (Viewmont)
6-0, 6-2
  Champion: Jared Mansell (Brighton)
6-3, 1-6, 6-3
   
  Mansell (Brighton)
6-1, 6-0
Reg. 2 #2 Easton Batt
(Hunter) 10-3, Jr
 
Reg. 1 #3 Joscha MOELLER
(Northridge) 6-3, So
 
  MOELLER (Northridge)
6-4, 7-5
 
  Wood (American Fork)
6-1, 6-3
 
Reg. 4 #1 Spencer Wood
(American Fork) 5-7, So
Reg. 3 #4 Rodney Walker
(Copper Hills) 7-7, Jr
 
  MOELLER (Northridge)
6-7, 6-3, 6-4  
    Mansell (Brighton)
6-0, 6-0  
 
Reg. 3 #1 Jared Mansell
(Brighton) 12-0, Fr
 
Reg. 4 #4 Gavin Harris
(Lehi) 9-3, So
 
  Mansell (Brighton)
6-1, 6-0
 
  SONG (Davis)
6-0, 6-2
 
Reg. 1 #2 ROBERT SONG
(Davis) 7-2, Fr
Reg. 2 #3 Michael Nakamura
(Cottonwood) 5-8, So
 

b
2014 5A Boys Tennis Championships

Thurs. & Sat., May 15 & 17 @ Liberty Park Tennis Courts (900 South 700 East, SLC)

1st Doubles

  First round Second round Semifinals Finals
                                        
Reg. 3 #2 Jack Aubrey, Sr, & Garrett Rich, Sr
(Bingham) 10-3,
 
Reg. 2 #3 Hayden Turner, Sr, & Tanner Foy, Sr
(Hunter) 10-4,
 
  Aubrey & Rich (Bingham)
6-1, 6-1
 
 
  de Hoyos & Harris (Pleasant Grove)
6-1, 6-1
 
Reg. 4 #1 Hayden de Hoyos, Sr, & Ty Harris, Fr
(Pleasant Grove) 12-0,
Reg. 1 #4 RILEY WILCOX, Sr, & BRAXTON BAUGH, Sr
(Syracuse) 2-7,
 
    Aubrey & Rich (Bingham)
6-3, 6-2  
 
    FILMORE & BLACKBURN (Viewmont)
6-3, 7-5  
 
Reg. 1 #1 JENS FILMORE, So, & HENRY BLACKBURN, Jr
(Viewmont) 8-1,
 
Reg. 4 #4 Juan Jose Amaya, Sr, & Kenton Harlte, So
(Lehi) 6-6,
 
  FILMORE & BLACKBURN (Viewmont)
6-0, 6-3
 
  Pulsipher & West (Alta)
6-3, 6-3
 
Reg. 2 #2 Brandon Baker, So, & Jason Wright, Sr
(Hillcrest) 10-3,
Reg. 3 #3 Connor Pulsipher, Sr, & David West, Sr
(Alta) 9-6,
 
  FILMORE & BLACKBURN (Viewmont)
7-6, 6-3
  Champion: Cheyenne Perry &
Mitchell Mansell (Brighton)
5-7, 6-0, 6-2
   
  Perry & Mansell (Brighton)
6-1, 6-2
Reg. 1 #2 C.J. ERCANBRACK, Sr, & GARRETT WILKES, Sr
(Davis) 8-1,
 
Reg. 4 #3 Ben Bearse, Sr, & Kyler Baumgartner, Jr
(Lone Peak) 10-2,
 
  ERCANBRACK & WILKES (Davis)
6-4, 6-1
 
  Metcalf & Roberts (Cottonwood)
6-1, 4-6, 6-0
 
Reg. 2 #1 Henry Metcalf, Jr, & Jonah Roberts, Jr
(Cottonwood) 12-1,
Reg. 3 #4 Tim Welke, Jr, & Brandon Hirschi, Sr
(Copper Hills) 5-7,
 
  ERCANBRACK & WILKES (Davis)
6-4, 6-0  
    Perry & Mansell (Brighton)
6-0, 6-2  
 
Reg. 3 #1 Cheyenne Perry, So, & Mitchell Mansell, So
(Brighton) 12-0,
 
Reg. 2 #4 Alex Smith, So, & Jared Eccles, So
(Granger) 1-12,
 
  Perry & Mansell (Brighton)
6-0, 6-0
 
  Roper & Jones (American Fork)
6-0, 6-1
 
Reg. 4 #2 Brandon Roper, Sr, & Lance Jones, Sr
(American Fork) 8-4,
Reg. 1 #3 DALLIN FISHER, Jr, & CAMERON CHUGG, Jr
(Fremont) 5-4,
 

b
2014 5A Boys Tennis Championships

Thurs. & Sat., May 15 & 17 @ Liberty Park Tennis Courts (900 South 700 East, SLC)

2nd Doubles

  First round Second round Semifinals Finals
                                        
Reg. 4 #2 Mark Sheffield, Sr, & Stephen Sheffied, So
(Pleasant Grove) 10-2,
 
Reg. 2 #3 Ben Pearce, Fr, & Leo Stillinger, So
(West) 3-1,
 
  Sheffield & Sheffied (Pleasant Grove)
6-1, 6-0
 
 
  HYMAS & CAMPBELL (Viewmont)
6-2, 6-1
 
Reg. 1 #1 PRESTON HYMAS, Sr, & ETHAN CAMPBELL, Fr
(Viewmont) 8-1,
Reg. 3 #4 William Cassidy, Jr, & Connor Bolingbroke, Sr
(Jordan) 8-6,
 
    Sheffield & Sheffied (Pleasant Grove)
6-4, 7-6  
 
    Tobler & Sorensen (Bingham)
6-2, 7-5  
 
Reg. 3 #1 Matt Tobler, Sr, & Matt Sorensen, Sr
(Bingham) 11-1,
 
Reg. 1 #4 BEN HOUGHTON, Sr, & JACE KEMP, Sr
(Layton) 5-4,
 
  Tobler & Sorensen (Bingham)
6-0, 6-1
 
  Gricius & Story (Lone Peak)
6-1, 7-5
 
Reg. 2 #2 Eric Forbush, Sr, & Nick Summerhays, Sr
(Hillcrest) 10-3,
Reg. 4 #3 Bryan Gricius, So, & Aaron Story, Jr
(Lone Peak) 10-2,
 
  Tobler & Sorensen (Bingham)
2-6, 6-2, 7-6
  Champion: MCKAY BRUSE &
BRAYDON BARLOW (Davis)
4-6, 6-1, 7-5
   
  BRUSE & BARLOW (Davis)
6-3, 6-1
Reg. 1 #2 MCKAY BRUSE, Jr, & BRAYDON BARLOW, So
(Davis) 8-1,
 
Reg. 3 #3 Conner Renfro, Fr, & Scott Carter, Jr
(Alta) 7-7,
 
  BRUSE & BARLOW (Davis)
6-2, 6-2
 
  Hartvigson & Chatwin (Lehi)
6-1, 6-2
 
Reg. 4 #1 Jack Hartvigson, Jr, & Nathan Chatwin, Jr
(Lehi) 10-2,
Reg. 2 #4 Hayden Wilding, Jr, & Cameron Larrabee, So
(Taylorsville) 3-10,
 
  BRUSE & BARLOW (Davis)
6-4, 6-4  
    Kasteler & Dalgleish (Brighton)
6-2, 6-2  
 
Reg. 2 #1 Chris Giltner, Jr, & Alex Nhan, Jr
(Hunter) 11-2,
 
Reg. 4 #4 Jared Bradshaw, Jr, & Moses Chang, Jr
(American Fork) 6-6,
 
  Bradshaw & Chang (American Fork)
6-4, 6-3
 
  Kasteler & Dalgleish (Brighton)
6-1, 6-2
 
Reg. 3 #2 Colton Kasteler, Sr, & McKay Dalgleish, Sr
(Brighton) 10-2,
Reg. 1 #3 MARK FRAME, Sr, & CAMERON ELM, Jr
(Fremont) 5-4,
 

b
2014 5A Boys Tennis Championships

Thurs. & Sat., May 15 & 17 @ Liberty Park Tennis Courts (900 South 700 East, SLC)

Team Scores

1st Singles 2nd Singles 3rd Singles 1st Doubles 2nd Doubles Total
School Rd 1 Rd 2 Semis Finals Rd 1 Rd 2 Semis Finals Rd 1 Rd 2 Semis Finals Rd 1 Rd 2 Semis Finals Rd 1 Rd 2 Semis Finals Total
Viewmont1122112211201120100021
Brighton1000110011221122110017
Davis0000100010001100112210
Bingham100000000000110011207
Lone Peak110010001100000010006
Pleasant Grove110010000000100011006
Lehi000011200000000010005
Riverton112000000000000000004
Alta100010000000100000003
Herriman000011001000000000003
American Fork000000001000100010003
Northridge000000001100000000002
Cottonwood000000000000100000001
Hillcrest100000000000000000001
Fremont000000001000000000001
Weber000000000000000000000
Copper Hills000000000000000000000
Taylorsville000000000000000000000
Syracuse000000000000000000000
Jordan000000000000000000000
Hunter000000000000000000000
Granger000000000000000000000
Layton000000000000000000000
West Jordan000000000000000000000
West000000000000000000000
000000000000000000000
Select000000000000000000000