b
2021 3A Girls Tennis Championships

10/9 at Liberty Park

1st Singles

  First round Second round Semifinals Finals
                                        
Reg. 14 #1 Laura Brueggemann
(Wasatch Academy) 10-0, So
 
Reg. 13 #4 Reagan Wilcox
(Ben Lomond) 1-3, Jr
 
  Brueggemann (Wasatch Academy)
6-0, 6-0
 
 
  Kieffer (Waterford)
6-0, 6-1
 
Reg. 15 #2 Noelle Kieffer
(Waterford) 5-2, Sr
Reg. 12 #3 Aliyah Hathaway
(Canyon View) 5-3, Fr
 
    Kieffer (Waterford)
7-6 (3), 6-4  
 
    Steel (Morgan)
6-0, 6-1  
 
Reg. 13 #1 Katelyn Steel
(Morgan) 4-0, Jr
 
Reg. 14 #4
Mady Costello
(Union) 5-5, Sr
 
  Steel (Morgan)
6-1, 6-0
 
  Snow (Carbon)
6-3, 6-3
 
Reg. 12 #2 Lindsey Snow
(Carbon) 8-0, Jr
Reg. 15 #3 Valeria Rico
(Juan Diego Catholic) 4-3, Sr
 
  Steel (Morgan)
6-0, 6-1
     
  Crosby (Grantsville)
6-1, 6-4
Reg. 12 #1 Aubrei Jorgensen
(Richfield) 7-1, Sr
 
Reg. 15 #4 Alivia Boe
(Rowland Hall-St. Marks) 6-1, Jr
 
  Jorgensen (Richfield)
6-4, 6-3
 
  Crosby (Grantsville)
6-2, 6-3
 
Reg. 13 #2 Sophie Crosby
(Grantsville) 3-1, Jr
Reg. 14 #3 Emmalee Willmore
(Juab) 8-2, Jr
 
  Crosby (Grantsville)
6-1, 6-1  
    Prasthofer (Judge Memorial)
6-2, 4-6, 6-4  
 
Reg. 15 #1 Rachelle Prasthofer
(Judge Memorial) 7-0, Jr
 
Reg. 12 #4 Lillian Scott
(Grand County) 5-3, Jr
 
  Prasthofer (Judge Memorial)
6-1, 6-0
 
  Jorgensen (Manti)
6-2, 7-5
 
Reg. 14 #2 Heidi Jorgensen
(Manti) 5-5, Jr
Reg. 13 #3 Jill Millard
(Ogden) 2-2, Sr
 
UHSAA State Champion: Katelyn Steel (Morgan) | Match Score: 6-1, 6-3

b
2021 3A Girls Tennis Championships

10/9 at Liberty Park

2nd Singles

  First round Second round Semifinals Finals
                                        
Reg. 14 #1 Eliza Beales
(Union) 7-3, Sr
 
Reg. 15 #4 Abbie Nelson
(Juan Diego Catholic) 6-1, Sr
 
  Nelson (Juan Diego Catholic)
6-0, 6-2
 
 
  Linares (Grantsville)
7-5, 3-6, 6-2
 
Reg. 13 #2 Lacy Linares
(Grantsville) 3-1, Sr
Reg. 12 #3 Stella McGowan
(Grand County) 4-4, Jr
 
    Linares (Grantsville)
6-2, 6-4  
 
    Ortega (Maeser Prep Academy)
6-1, 6-1  
 
Reg. 15 #1 Kelsey Ortega
(Maeser Prep Academy) 7-0, Sr
 
Reg. 14 #4
Hannah Echols
(Juab) 6-4, So
 
  Ortega (Maeser Prep Academy)
6-2, 6-2
 
  Hunt (Canyon View)
6-2, 6-2
 
Reg. 12 #2 Kiera Hunt
(Canyon View) 6-2, Sr
Reg. 13 #3 Sydney D'Hulst
(Ogden) 2-2, Jr
 
  Ortega (Maeser Prep Academy)
6-1, 6-2
     
  Seethaler (Rowland Hall-St. Marks)
7-6 (1), 4-6, 6-4
Reg. 12 #1 Lizzy Blackburn
(Carbon) 8-0, Jr
 
Reg. 13 #4 Kendra Sandberg
(Ben Lomond) 1-3, Sr
 
  Blackburn (Carbon)
6-1, 6-0
 
  Seethaler (Rowland Hall-St. Marks)
6-1, 6-0
 
Reg. 15 #2 Tennyson Seethaler
(Rowland Hall-St. Marks) 5-2, Sr
Reg. 14 #3 Emily Nicholson
(Wasatch Academy) 3-7, So
 
  Seethaler (Rowland Hall-St. Marks)
6-1, 6-4  
    Dutson (Morgan)
6-1, 6-4  
 
Reg. 13 #1 Savannah Dutson
(Morgan) 4-0, So
 
Reg. 12 #4 Jamie Hair
(Richfield) 6-2, Sr
 
  Dutson (Morgan)
6-1, 6-0
 
  Norris (Waterford)
6-3, 4-6, 6-4
 
Reg. 14 #2 Natalie Vlam
(Manti) 10-0, Sr
Reg. 15 #3 Bailey Norris
(Waterford) 4-3, Sr
 
UHSAA State Champion: Kelsey Ortega (Maeser Prep Academy) | Match Score: 6-4, 6-0

b
2021 3A Girls Tennis Championships

10/9 at Liberty Park

3rd Singles

  First round Second round Semifinals Finals
                                        
Reg. 14 #1 Emmy Lovell
(Juab) 8-2, So
 
Reg. 12 #4 Molly Knowles
(Grand County) 5-3, Sr
 
  Lovell (Juab)
6-0, 6-1
 
 
  Parkinson (Maeser Prep Academy)
6-0, 6-1
 
Reg. 15 #2 Mia Parkinson
(Maeser Prep Academy) 7-0, Sr
Reg. 13 #3 Sydney Poorman
(Ogden) 2-2, So
 
    Lovell (Juab)
5-7, 7-5, 6-4  
 
    Verwiej (Carbon)
6-1, 6-1  
 
Reg. 12 #1 Lieke Verwiej
(Carbon) 5-3, So
 
Reg. 14 #4
Hallie Henrie
(North Sanpete) 5-5, So
 
  Verwiej (Carbon)
6-2, 6-2
 
  Jaggi (Morgan)
6-4, 5-7, 6-1
 
Reg. 13 #2 Eliza Jaggi
(Morgan) 3-1, Jr
Reg. 15 #3 Delaney Huefner
(Waterford) 6-1, Jr
 
  Verwiej (Carbon)
6-2, 6-2
     
  Strelow (Juan Diego Catholic)
6-2, 6-4
Reg. 13 #1 Audrey Curtis
(Grantsville) 4-0, Sr
 
Reg. 15 #4 Erika Prasthofer
(Rowland Hall-St. Marks) 4-3, Fr
 
  Curtis (Grantsville)
6-3, 6-1
 
  Miller (Union)
6-3, 4-6, 6-2
 
Reg. 12 #2 Harper Smith
(Richfield) 8-0, Jr
Reg. 14 #3 Kayla Miller
(Union) 5-5, So
 
  Curtis (Grantsville)
6-0, 6-3  
    Strelow (Juan Diego Catholic)
6-3, 6-4  
 
Reg. 15 #1 Rachel Strelow
(Juan Diego Catholic) 5-2, Sr
 
Reg. 13 #4 Kathryn Froerer
(South Summit) 0-4, So
 
  Strelow (Juan Diego Catholic)
6-1, 6-0
 
  Allen (Manti)
6-0, 6-0
 
Reg. 14 #2 Emily Allen
(Manti) 9-1, Sr
Reg. 12 #3 Juleann Valerius
(Canyon View) 5-3, Sr
 
UHSAA State Champion: Lieke Verwiej (Carbon) | Match Score: 6-3, 6-4

b
2021 3A Girls Tennis Championships

@ Liberty Park Tennis Courts (900 South 700 East, SLC)

1st Doubles

  First round Second round Semifinals Finals
                                        
Reg. 14 #1 Talia Cluff, Sr, & Emma Christensen, Jr
(Manti) 10-0
 
Reg. 13 #4 Ellie Maddock, Select, & Presley Hester, Fr
(Ben Lomond) 1-3
 
  Cluff & Christensen (Manti)
6-0, 6-2
 
 
  Altman & Salazar (Rowland Hall-St. Marks)
7-5, 6-1
 
Reg. 15 #2
Kate Altman, Jr, & Agustina Salazar, Fr
(Rowland Hall-St. Marks) 5-2
Reg. 12 #3 Lilian Larson, Sr, & Amy Lee, Jr
(Canyon View) 6-2
 
    Altman & Salazar (Rowland Hall-St. Marks)
4-6, 6-1, 6-0  
 
    Bolinder & Butler (Grantsville)
6-4, 6-2  
 
Reg. 13 #1 Madison Bolinder, Jr, & Addie Butler, Jr
(Grantsville) 3-1
 
Reg. 14 #4
Nicole Matheson, Sr, & Averee Hatfield, So
(Juab) 6-4
 
  Bolinder & Butler (Grantsville)
6-1, 6-0
 
  Grant & Perkins (Maeser Prep Academy)
3-6, 6-1, 6-1
 
Reg. 12 #2 Kaydance Scovill, Sr, & Laurie Parry, Jr
(Carbon) 6-2
Reg. 15 #3 Megan Grant, Sr, & Clare Perkins, Sr
(Maeser Prep Academy) 5-2
 
  Bolinder & Butler (Grantsville)
6-3, 6-2
     
  Tripp & Adams (Morgan)
6-7 (6), 6-2, 7-5
Reg. 12 #1 Charlotte Poulson, So, & Emrie Sorenson, So
(Richfield) 7-1
 
Reg. 15 #4
EmmaLyn Hymas, Jr, & Nicole Bliss, Fr
(American Heritage) 4-3
 
  Poulson & Sorenson (Richfield)
1-6, 6-0, 6-1
 
  Tripp & Adams (Morgan)
6-0, 6-0
 
Reg. 13 #2 Lucy Tripp, Jr, & Brylee Adams, So
(Morgan) 4-0
Reg. 14 #3 Alexis Bradley, Jr, & Madolyn Mangum, Jr
(North Sanpete) 4-6
 
  Tripp & Adams (Morgan)
6-0, 6-4  
    Valles & Isaac (Judge Memorial)
6-0, 6-2  
 
Reg. 15 #1 Isabella Valles, Sr, & Ava Isaac, Sr
(Judge Memorial) 7-0
 
Reg. 12 #4
Aspen Taylor, Jr, & Brooklyn Ekker, So
(Emery) 6-2
 
  Valles & Isaac (Judge Memorial)
6-2, 6-3
 
  Draper & Howes (Union)
6-2, 7-5
 
Reg. 14 #2
Aaralyn Draper, Sr, & Olivea Howes, Sr
(Union) 8-2
Reg. 13 #3 Rally Carver, Jr, & Ashley Christensen, Jr
(Ogden) 2-2
 
UHSAA State Champion: Madison Bolinder & Addie Butler (Grantsville) | Match Score: 6-4, 7-6 (2)

b
2021 3A Girls Tennis Championships

Liberty Park Tennis Courts (900 South 700 East, SLC)

2nd Doubles

  First round Second round Semifinals Finals
                                        
Reg. 14 #1 Abrianna Benson, So, & Natalya Benson, Sr
(North Sanpete) 8-2
 
Reg. 15 #4 Megan Wade, Sr, & Michelle Greenberg, Sr
(Waterford) 5-2
 
  Wade & Greenberg (Waterford)
7-6 (3), 6-1
 
 
  Holt & Orgill (Grantsville)
6-2, 6-3
 
Reg. 13 #2
Lauren Holt, Sr, & Afton Orgill, Fr
(Grantsville) 3-1
Reg. 12 #3 Sariah Purkey, Jr, & Echo Pallesen, Jr
(Richfield) 6-2
 
    Holt & Orgill (Grantsville)
6-2, 6-3  
 
    Frazier & Owens (Rowland Hall-St. Marks)
6-3, 6-0  
 
Reg. 15 #1 Madeline Frazier, Sr, & Elena Owens, Fr
(Rowland Hall-St. Marks) 7-0
 
Reg. 14 #4
Shaylynn Noblett, Sr, & Azlyn Ristine, Sr
(Manti) 6-4
 
  Frazier & Owens (Rowland Hall-St. Marks)
6-1, 6-3
 
  Deaton & Larsen (South Sevier)
6-3, 6-2
 
Reg. 12 #2 Mya Deaton, Fr, & Laken Larsen, So
(South Sevier) 7-1
Reg. 13 #3 Brieann Bailey, Jr, & Katelyn Starley, So
(Ogden) 2-2
 
  Holt & Orgill (Grantsville)
6-3, 4-6, 6-3
     
  Jensen & Jensen (Morgan)
6-2, 6-4
Reg. 12 #1 Alyssa Ellis, Sr, & Ella Anderson, So
(Carbon) 8-0
 
Reg. 13 #4
Jet Russell, Jr, & Maya Grajek, Jr
(South Summit) 1-3
 
  Ellis & Anderson (Carbon)
6-0, 6-1
 
  Nicholson & Selfridge (Judge Memorial)
6-4, 6-4
 
Reg. 15 #2 Justine Nicholson, Jr, & Audrey Selfridge, So
(Judge Memorial) 5-2
Reg. 14 #3 Krista Hanke, Sr, & Sylvia Costello, Sr
(Union) 6-4
 
  Nicholson & Selfridge (Judge Memorial)
6-1, 6-2  
    Jensen & Jensen (Morgan)
6-0, 6-3  
 
Reg. 13 #1 Ryann Jensen, So, & Sydney Jensen, So
(Morgan) 4-0
 
Reg. 12 #4
Seneca Tatera, Jr, & Payton Gregory, Jr
(Grand County) 3-5
 
  Jensen & Jensen (Morgan)
6-2, 6-0
 
  Harston & Salah (Maeser Prep Academy)
6-2, 7-5
 
Reg. 14 #2
Julia Flake, Sr, & Leah Thorn, So
(Juab) 8-2
Reg. 15 #3 Kayla Harston, Sr, & Noureen Salah, Sr
(Maeser Prep Academy) 4-3
 

UHSAA State Champion: Ryann Jensen & Sydney Jensen (Morgan) | Match Score: 6-4, 6-2

b
2021 3A Girls Tennis Championships

Liberty Park Tennis Courts (900 South 700 East, SLC)

Team Scores

Total 1st Singles 2nd Singles 3rd Singles 1st Doubles 2nd Doubles
School Rd 1 Rd 2 Semis Finals Rd 1 Rd 2 Semis Finals Rd 1 Rd 2 Semis Finals Rd 1 Rd 2 Semis Finals Rd 1 Rd 2 Semis Finals
Morgan19112211 1 112 1122
Grantsville18112 11 11 1122112
Carbon91 1 1122 1
Maeser Prep Academy9 11221 1 1
Rowland Hall-St. Marks8 112 11 11
Judge Memorial611 11 11
Juan Diego Catholic5 1 112
Waterford411 1 1
Manti31 1 1
Juab2 11
Richfield21 1
Union2 1 1
Canyon View1 1
South Sevier1 1
Wasatch Academy11
American Heritage
Ben Lomond
Delta
Emery
Grand County
Gunnison Valley
Millard
North Sanpete
Ogden
Select
South Summit